Wirusowe brodawki w Krakowie - Cracovia Clinic
ul. Sandomierska 3/3, 30-301 Kraków
(lokal usługowy)

Wirusowe brodawki

img

Kurzajka, brodawka czy kłykcina to łagodny nowotwór skóry i błon śluzowych spowodowany zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego. Patologia objawia się w postaci cielistych lub różowych, okrągłych lub półokrągłych grudek, które wystają ponad powierzchnią skóry. Zmiany szybko się rozprzestrzeniają, mogą rosnąć i zmieniać kształt. W przypadku mechanicznego uszkodzenia stają się bolesne i krwawią. Jeśli brodawki wirusowe nie są odpowiednio leczone, mogą pozostawić blizny lub przekształcić się w bardziej złośliwe nowotwory. Pojawiają się w każdym wieku.

Klasyfikacja brodawek

Lokalizacja i wygląd brodawek zależy od rodzaju wirusa HPV, który doprowadził do pojawienia się zmian skórnych.

Wyróżnia się następujące rodzaje brodawek:

Są wykrywane w około 70% przypadków. Częściej lokalizują się na grzbiecie rąk, palcach i dłoniach lub na obszarach ciała szczególnie narażonych na częste urazy. Czasami pojawiają się również na błonach śluzowych.

Występują u 4% zakażonych. Zwykle pojawiają się na skórze twarzy, rąk lub w miejscach zadrapań. Mogą pojawiać się na błonach śluzowych, żołędzi penisa, szyjce macicy. Najczęściej występują w wieku 10-25 lat.

Diagnozowane w 34% przypadków zakażonych. Występują na powierzchni dłoni lub podeszwy, częściej u osób młodych lub starszych. Gdy kilka elementów łączy się ze sobą, tworzą brodawki mozaikowe.

Są rodzajem brodawek zwykłych, które zawsze zlokalizowane są w pobliżu płytek paznokciowych. Powstają w wyniku nawyku obgryzania paznokci lub skóry wokół nich.

Zlokalizowane są na skórze powiek, szyi, pach, fałdów pachwinowych u osób starszych.

Występują częściej u osób aktywnych seksualnie. U dzieci występują w przypadku zakażenia od matki. Są zlokalizowane na narządach płciowych, w pachwinach, okolicy okołoodbytniczej, cewce moczowej. U dzieci mogą znajdować się na fałdach nosowo-wargowych.

Wszystkie rodzaje brodawek mogą być pojedyncze lub mnogie, ale najczęściej występują w dużej ilości.

Jaka jest różnica między brodawką a brodawczakiem?

Te nowotwory są wywoływane przez wirusa brodawczaka ludzkiego, ale różnią się od siebie. Brodawki zwykle nie mają szypułki, mają ostrzejsze krawędzie i szorstką powierzchnię. Brodawczaki zawsze mają szypułkę, wyboistą powierzchnię i zdarte krawędzie.

Pochodzenie brodawek i droga zakażenia

Przyczyny powstawania brodawek związane są z zakażeniem skóry lub błon śluzowych wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Znanych jest ponad 100 typów tego wirusa, z których część jest onkogenna. Dlatego, aby zidentyfikować przyczyny brodawek, czasami konieczne jest wykonanie typowania DNA HPV.

Do zakażenia dochodzi poprzez kontakt z zakażoną osobą lub zwierzęciem. Choroba może być wywołana przez kontakt bezpośredni lub przez używanie tych samych przedmiotów (zabawki, ubrania, buty itp.). Niektóre typy HPV są przenoszone drogą płciową, podczas porodu (od zakażonej matki na dziecko lub z kobiety ciężarnej na jej płód). Po zakażeniu może dojść również do samozakażenia (autoinokulacji) - od czesania, obgryzania paznokci, golenia, peelingu lub innych zabiegów polegających na uszkodzeniu skóry.

HPV dostaje się do organizmu poprzez uszkodzenia skóry i błon śluzowych. Do zakażenia mogą przyczynić się następujące czynniki:

Okres inkubacji po zakażeniu HPV wynosi 1,5-5 miesięcy. Czynnikiem wyzwalającym ich wystąpienie jest stres, obniżona odporność na tle zaburzeń hormonalnych, ostre lub przewlekłe choroby.

Objawy brodawek i ich lokalizacja mogą być różne. Zazwyczaj są one mnogie i wyglądają jak okrągłe, gęste guzki o wyraźnych granicach (od 2 do 10 mm). W niektórych przypadkach łączą się ze sobą. 
Powierzchnia takich brodawek jest zwykle szorstka. Kolor może odpowiadać odcieniowi skóry lub mieć odcień jasnoszary, żółtawy, brązowawy, różowawy.
Wśród kilku brodawek zazwyczaj wyróżnia się jedna, większa, nazywana jest też "brodawką macierzystą", ponieważ po jej usunięciu pozostałe mogą zniknąć samoistnie.
Brodawki proste zlokalizowane są w miejscach podatnych na urazy i mogą powodować umiarkowany ból i dyskomfort.

Ten rodzaj brodawek wygląda jak małe plamki o cielistym lub brązowym kolorze, które nieznacznie wyrastają ponad powierzchnię skóry.

Nie powodują one bólu i są postrzegane jako defekt kosmetyczny.

Wygląd tych brodawek przypomina twarde modzele, z ciemną plamką w środku.
Szczególnie twarde brodawki powodują ból podczas chodzenia, stania lub mocnego chwytania ręką jakiegoś przedmiotu. Dzieje się tak dlatego, że brodawka rośnie do wewnątrz i przy ucisku naciska na zakończenia nerwowe.
Początkowo może być tylko jedna brodawka, ale później pojawiają się brodawki pochodne, które łączą się i tworzą ognisko mozaikowej hiperkeratozy (nadmiernego rogowacenia naskórka).

Jest to rodzaj brodawki zwykłej, której powstawanie częściej zlokalizowane jest w pobliżu płytek paznokciowych lub, w niektórych przypadkach, pod paznokciem. Powodują dyskomfort i mogą powodować deformację płytki paznokciowej.

Brodawki te mogą pojawić się na każdej części ciała i mają skłonność do rozprzestrzeniania się (zwłaszcza w przypadku urazów). Są one wydłużone i czasami swędzą. Kolor tych brodawek może być różny - od cielistego do brązowego.

Zmiany te wyglądają jak guzek (lub grupa guzków) w okolicy narządów płciowych. Kolor brodawek narządów płciowych jest cielisty lub różowy. Mają one tendencję do łączenia się ze sobą. W przypadku mechanicznego uszkodzenia mogą krwawić. Brodawki narządów płciowych zazwyczaj nie powodują dyskomfortu, choć w niektórych przypadkach ich obecności towarzyszy świąd i pieczenie.

Brodawki u dzieci

Według statystyk 10% dzieci ma brodawki. Szczyt zachorowań występuje w grupie wiekowej 12-17 lat. U dzieci częściej występują brodawki zwykłe, płaskie, okołopaznokciowe, na dłoniach i stopach, rzadziej brodawki płciowe. Brodawki ostre występują u 30% noworodków urodzonych przez matki zakażone HPV. Ryzyko zakażenia brodawkami narządów płciowych wzrasta również w okresie dojrzewania, po rozpoczęciu aktywności seksualnej.

Diagnostyka brodawek

Gdy pojawią się brodawki, zalecamy wizytę u dermatologa w Klinice Cracovia. Do postawienia diagnozy wystarczy badanie i dermatoskopia. W niektórych, skomplikowanych przypadkach lekarz może zalecić dodatkowe badania. W przypadku ostrych kłykcin kończystych zalecana jest również konsultacja z ginekologiem, urologiem lub proktologiem. Zakres badań zależy od przypadku klinicznego.

Leczenie brodawek

Metody medycyny tradycyjnej w przypadku brodawek wirusowych rzadko są skuteczne. Ponadto często są niebezpieczne i prowadzą do jeszcze większego rozprzestrzenienia się manifestacji HPV, blizn i bliznowców.

Nasza klinika oferuje Państwu nowoczesną metodę usuwania brodawek wirusowych za pomocą lasera! Metoda ta pozwala skutecznie, bezboleśnie i w najkrótszym czasie pozbyć się problemu. Wiązka lasera działa wyłącznie na nowotwór, nie uszkadzając zdrowej tkanki. Zabieg trwa zaledwie kilka minut. W okresie rehabilitacji należy powstrzymać się od chodzenia na baseny i sauny, a także w miarę możliwości starać się nie moczyć miejsca naświetlania. 

Przeciwwskazania do laserowego usuwania brodawek: 

Zapobieganie powstawaniu brodawek:

Mity dotyczące choroby brodawek wirusowych

1. Brodawki znikają samoistnie i nie pojawiają się ponownie.

Nawet jeśli brodawka zniknęła, nie ma gwarancji, że nie pojawi się ponownie. 

2. Brodawki można wyleczyć metodami ludowymi.

Nie zawsze da się wyeliminować brzydką narośl, a takie metody nie chronią przed wirusem HPV i bliznami.

3. Po usunięciu brodawki zawsze pozostają blizny.

Zastosowanie nowoczesnych technik w Cracovia Clinic pomaga usunąć brodawki bez ryzyka blizn i przebarwień.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
powrót do listy
Lista usług i cennik
Cracovia Clinick
Krakow, Sandomierska 3/3 00-791 Poland
+48739030530 info@cracoviaclinic.com
Оlga
Dzień dobry. W czym mogę pomóc?