Wizyta u laryngologa w Krakowie - Cracovia Clinic
ul. Sandomierska 3/3, 30-301 Kraków
(lokal usługowy)

UsługiWizyta u laryngologa

img

Lekarz laryngolog zajmuje się leczeniem wszelkich chorób nosa, gardła i uszu. Pacjenci przychodzą z takimi problemami jak ból gardła, zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok. Istnieje również szereg objawów, które wymagają wizyty u laryngologa:

W Cracovia Clinic można skorzystać z usług laryngologa:

1. Usuwanie czopów woskowinowych.

Czopy woskowinowe to nagromadzenie woskowiny w przewodzie słuchowym, które w konsekwencji uniemożliwia normalne odbieranie dźwięków. Nie dają o sobie znać od razu. Nieprzyjemne odczucia pojawiają się, gdy woda dostaje się do ucha, w wyniku czego grudka woskowiny pęcznieje i blokuje przewód słuchowy.

Jak rozpoznać, że w uszach znajdują się korki woskowinowe?

Objawy:

Przyczyny powstawania korków woskowinowych:

Leczenie:

Płukanie - zabieg jest całkowicie bezbolesny i wykonuje się go nawet u małych dzieci. Jak to się dzieje: do przewodu słuchowego wprowadzana jest duża strzykawka bez igły, wewnątrz której znajduje się roztwór fizjologiczny w czystej postaci lub z dodatkiem leków przeciwzapalnych. Pod dużym ciśnieniem korek jest rozbijany na małe kawałki, które już wychodzą bez wysiłku.

Ręczne usuwanie – to jest uniwersalna metoda, odpowiednia dla każdego rodzaju woskowiny. Zabieg jest przeprowadzany przy użyciu specjalnych instrumentów: haczyków, pętli i łyżeczek usznych.

2. Płukanie nosa.

Jest to zabieg terapeutyczny mający na celu usunięcie śluzu i ropy z jam nosowych, przeznaczony do leczenia zapalenia zatok szczękowych i innych chorób laryngologicznych. W medycynie nazywany jest płukaniem zatok metodą Proetza.

Kiedy konieczne jest płukanie zatok:

Głównym wskazaniem są choroby zakaźne nosogardzieli, którym towarzyszy niekończący się proces zapalny. Na tle procesu zapalnego błona śluzowa nosa puchnie, zaczyna się uwalniać wysięk, który zawiera określone mikroorganizmy. W przypadku braku odpowiedniego leczenia mikroorganizmy te mogą dodatkowo nasilać proces zapalny i powodować tworzenie się ropy. Głównym zadaniem płukania zatok jest usunięcie wysięku i złagodzenie procesu zapalnego.

Główne wskazania to:

Jak przebiega zabieg?

Zabieg jest szybki, trwa około 10-15 minut i nie jest skomplikowany.

Podczas zabiegu pacjent leży na plecach z głową odchyloną do tyłu. W jednym przewodzie nosowym lekarz umieszcza strzykawkę bez igły wypełnioną specjalnym roztworem, w drugim przewodzie nosowym - końcówkę aspiratora próżniowego, który jest przymocowany do urządzenia. Lekarz wprowadza lek do jednego nozdrza, a przez nozdrze wypompowuje go już wraz z ropą i śluzem. Po leczeniu jednego przewodu nosowego, lekarz powtarza to samo z drugim. Czas trwania leczenia zależy od stopnia zaawansowania choroby, z reguły wynosi od 3 do 8 sesji.

3. Płukanie migdałków.

W przewlekłym zapaleniu migdałków ten zabieg usuwa ropną zawartość z krypt migdałków i przyspiesza proces gojenia.

W jakich przypadkach zaleca się płukanie?

W przypadku obniżonej odporności spada poziom produkcji limfocytów i w kryptach rozpoczyna się proces zapalny, w wyniku czego wnęki migdałków są zatkane ropną treścią. W takim przypadku samopoczucie osoby pogarsza się i pojawiają się następujące objawy:

Przy częstych takich objawach lekarz diagnozuje przewlekłe zapalenie migdałków. Aby wykluczyć rozprzestrzenianie się infekcji na inne narządy, lekarze zalecają płukanie.

Ta procedura pomaga uniknąć interwencji chirurgicznej w celu usunięcia migdałków.

Jak wygląda zabieg?

Płukanie migdałków jest szybkie i bezbolesne. Migdałki są czyszczone za pomocą strzykawki zawierającej specjalny roztwór. Zamiast igły zakłada się specjalną końcówkę - zakrzywioną kaniulę - dzięki czemu roztwór trafia bezpośrednio do czopu. Płyn jest pompowany pod ciśnieniem do krypty i ją wyczyszcza.

Jak przygotować się do zabiegu?

Nie należy jeść przed zabiegiem przez 1,5-2 godziny, ponieważ płukanie wywołuje odruch wymiotny. Aby uniknąć tego odruchu, laryngolog może potraktować migdałki miejscowym środkiem znieczulającym w postaci sprayu.

Ile zabiegów jest potrzebnych?

Zabieg przeprowadzany jest w cyklu, który jest indywidualnie dobierany przez lekarza i zazwyczaj składa się z 7-10 zabiegów.

Jakie są zalecenia po zabiegu?

Ponieważ jest to fizyczny wpływ na tkankę zapalną migdałków, po zabiegu mogą wystąpić nieprzyjemne odczucia przez około jeden dzień. Dlatego po zabiegu nie należy jeść przez około 30 minut, a także konieczne jest płukanie gardła środkami antyseptycznymi, które są przepisywane przez lekarza prowadzącego.

4. Usunięcie ciała obcego z nosa lub ucha.

Z reguły ciała obce w jamie nosowej lub uchu są diagnozowane u małych dzieci. Najczęściej dzieci wkładają części z konstruktora Lego, waty, koralików, fasoli, małych kamieni, guzików, ogólnie rzecz biorąc, najróżniejszych drobiazgów, co doprowadza rodziców do szoku. Większość ciał obcych jest zlokalizowana w przedniej części jamy nosowej i można je łatwo zobaczyć za pomocą lusterka nosowego.

Objawy ciał obcych w nosie:

W większości przypadków możliwe jest usunięcie ciała obcego z nosa w warunkach ambulatoryjnych, przy użyciu kleszczyków Hartmanna, rozszerzacza nosa i haczyka laryngologicznego.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
powrót do listy
Lista usług i cennik
Cracovia Clinick
Krakow, Sandomierska 3/3 00-791 Poland
+48739030530 info@cracoviaclinic.com
Оlga
Dzień dobry. W czym mogę pomóc?