Indywidualne podejście w leczeniu trądziku w Krakowie - Cracovia Clinic
ul. Sandomierska 3/3, 30-301 Kraków
(lokal usługowy)

UsługiIndywidualne podejście w leczeniu trądziku

img

Trądzik (akne), to nic innego, jak stany zapalne, wynikające z nieprawidłowości w funkcjonowaniu gruczołów łojowych, których nadczynność prowadzi do zablokowania mieszków włosowych i porów skóry. Leczenie trądziku jest skomplikowanym procesem -nie ma bowiem skutecznego, uniwersalnego sposobu leczenia. Nie da się przewidzieć, który z zabiegów okaże się najskuteczniejszy, ani też – ile powtórzeń będzie potrzebnych, by wyeliminować problem. Każdy pacjent stanowi indywidualny przypadek, nad którym musimy pochylić się z osobna.

Przyczyny (etiologia) pojawienia się trądziku dzielą się na dwie podstawowe kategorie: endogenne (wywoływane przez czynniki wewnętrzne) i egzogenne (wywoływane przez czynniki zewnętrzne). Najczęściej występującym czynnikiem endogennym, zwłaszcza w okresie dojrzewania, są skoki hormonalne. Przyczyn egzogennych jest natomiast bez liku:

• Kosmetyki – powinny być dobrane pieczołowicie i z odpowiednią uwagą, najlepiej przez lekarza kosmetologa. Źle dobrane kosmetyki mogą doprowadzić do zatkania porów, a zatem – zapalenia, powodującego trądzik. Również kosmetyki służące do maskowania niedoskonałości, takie jak korektory czy kryjące podkłady, są wysoce niewskazane do tuszowania krost trądzikowych – mogą jedynie pogorszyć sytuację.
• Klimat – wysoka temperatura i wilgotność sprzyjają powstawaniu trądziku – zwłaszcza tam, gdzie gruczołów łojowych jest najwięcej.
• Nieprawidłowe usuwanie krost – czyli głównie wyciskanie. Decyzja o samodzielnym pozbyciu się pryszcza w większości sytuacji kończy się porażką. Bakterie zostają przeniesione do głębszych warstw skóry, gdzie tworzą nowe ogniska zapalne. Również, gdy trądzik jest w ostrej fazie, nie należy używać peelingów – z tych samych względów.
• Ultrafiolet. Światło ultrafioletowe w niewielkich ilościach jest skuteczną metodą w leczeniu trądziku. Najczęściej jednak przedobrzamy sprawę – ultrafiolet przesusza nam skórę, a efekt jest odwrotny od zamierzonego.
• Ekspozycja na czynniki chemiczne. Nadużywanie substancji agresywnych chemicznie lub praca w środowisku o znamionach skażenia może powodować zmiany trądzikowe.
• Nadmierna czystość i higiena. Tak samo, jak zaniedbanie czystości osobistej, tak i nadgorliwość w jej utrzymywaniu może być zgubna dla naszej cery. Zbyt częste mycie twarzy osłabia cerę, czyniąc ją mniej odporną na bakterie. Należy jednak pamiętać, że ręce trzeba myć regularnie – by nie przenosić bakterii na cerę.
• Lekarstwa – w medycynie często stosuje się leki steroidowe (tzw. sterydy), zwłaszcza w leczeniu chorób wewnętrznych. Czasem w trakcie takiego leczenia mogą pojawić się wypryski. Problem ten występuje również u kobiet, które nagle zaprzestają przyjmowania środków antykoncepcyjnych.

Jak się rozwija trądzik?

Proces ten obejmuje kilka etapów:
1. zwiększenie produkcji sebum
2. nadmierna keratynizacja naskórka
3. wzmożona aktywność mikroorganizmów, których ilość się zwiększa
4. powstanie stanu zapalnego

Przy nadmiernym wydzielaniu sebum przez gruczoły łojowe, pory powiększają się i poszerzają. Sebum szybko zatyka je, to zaś prowadzi bezpośrednio do pojawienia się trądziku. Mikroorganizmy, które naturalnie występują na naszej skórze, mają dużo lepsze warunki do rozmnażania – ich zwiększona ilość zaś powoduje stany zapalne.
W celu ustalenia przyczyn powodujących powstanie trądziku zaleca się konsultację z lekarzem. Specjalista pomoże dobrać metodę w walce z problemami skórnymi oraz dobierze prawidłowe, bezpieczne i skuteczne leczenie. W przypadku wykrycia zaburzeń hormonalnych konieczna będzie również konsultacja endokrynologa.

Specjaliści naszej kliniki mają szeroką wiedzę na temat rozwiązania problemów skórnych. Zlecą odpowiednie badania i na podstawie wyników skierują do konkretnych fachowców, jeżeli będzie taka potrzeba. Pomogą też wybrać odpowiednie kosmetyki do codziennej pielęgnacji, zwane kosmeceutykami. Wreszcie – pomogą pozbyć się problemu przy pomocy najnowocześniejszych laserów dostępnych w naszej klinice.

Czuj się zaproszona do Cracovia Clinic - miejsca, w którym dzielimy się wiedzą, doświadczeniem i pięknem!

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
powrót do listy
Lista usług i cennik
Cracovia Clinick
Krakow, Sandomierska 3/3 00-791 Poland
+48739030530 info@cracoviaclinic.com
Оlga
Dzień dobry. W czym mogę pomóc?