ul. Sandomierska 3/3, 30-301 Kraków
(lokal usługowy)


Usługi



Elektrokoagulacja małych skórnych zmian

img

Usuwanie małych zmian skórnych metodą elektrokauteryzacji


Elektrokoagulacja jest jedną z najczęściej stosowanych metod usuwania łagodnych guzów wystających ponad powierzchnię skóry. Technika elektrokoagulacji zapewnia całkowite usunięcie nienowotworowych zmian na skórze.


Do zabiegu elektrokoagulacji używa się specjalnego urządzenia - elektrokauteryzatora. Generowany przez koagulator prąd elektryczny o wysokiej częstotliwości powoduje rozległe uszkodzenia termiczne tkanek wokół miejsca naświetlania. W miejscu usuniętej tkanki powstaje zaschnięta skorupa, która po 7-10 dniach samoistnie odpada, a po odrzuceniu nie pozostawia śladu. Jeśli guz był duży i głęboki, po wygojeniu może pozostać depigmentowana plama, która z czasem zniknie.


Wskazania do stosowania metody elektrokoagulacji



Znamiona ("mole") są wrodzone i mogą powstawać przez całe życie. Większość z nich jest łagodna, ale niektóre znamiona powinny być zbadane przez dermatologa, a podczas usuwania należy wykonać badanie mikroskopowe. Niebezpieczne jest wystawianie pieprzyków na działanie promieni słonecznych i kaleczenie ich, gdyż mogą stać się złośliwe.

Brodawczak to nowotwór wirusowy, który wygląda jak wyrostek skórny na nodze. Najczęściej lokalizują się na powiekach, szyi, w okolicach pach i pachwin. Ich cechą medyczną jest stopniowe rozprzestrzenianie się po całym organizmie. Obecność brodawczaków świadczy o spadku odporności organizmu, co powoduje predyspozycje do chorób onkologicznych, dlatego należy je usuwać. Miejsca, w których były brodawczaki nie powinny być opalane przez miesiąc, aby uniknąć pigmentacji. W przypadku licznych brodawek zalecane jest specjalne leczenie.

Naczyniak jest łagodną formacją naczyniową, która zazwyczaj nie powoduje dyskomfortu. Naczyniaki wyglądają jak jasnoczerwone plamy i czasami mogą występować jako guzki. W większości przypadków małe pojedyncze naczyniaki odchodzą same bez leczenia. W przypadku dużych zmian istnieje specjalna terapia, którą należy rozpocząć w odpowiednim czasie.

Dermatofibroma to łagodny nowotwór, który wygląda jak guzek na skórze. Objawami dermatofibroma są różnej wielkości grudki o gładkiej powierzchni na skórze, które mogą powodować swędzenie, co prowokuje drapanie, po którym nowotwór zaczyna krwawić. Po ściśnięciu zagina się do wewnątrz. Przeważnie dermatofibroma jest pojedynczym brązowym lub szarym nowotworem, a czasami ma kolor czarny lub czerwono-brązowy.

Kondillomy są łagodnymi rozrostami na skórze lub błonach śluzowych zlokalizowanymi w okolicy narządów płciowych. Mają postać miękkich, ruchomych guzków na cienkiej, cielistej lub różowawej szypułce. Jest to rodzaj brodawki, który dotyczy wyłącznie narządów płciowych. U kobiet kłykciny kończyste rosną na wargach sromowych, szyjce macicy i pochwie. Kłykciny kończyste u mężczyzn dotyczą zwykle żołędzi penisa i napletka. W miarę wzrostu tworzą konglomeraty i przybierają wygląd kalafiora.

Przerost gruczołów łojowych występuje, gdy gruczoły łojowe ulegają powiększeniu z zatrzymywaniem łoju. Na skórze (szczególnie na twarzy) tworzą się nie bolesne, błyszczące guzki. Narośla te są nieszkodliwe i zwykle usuwa się je ze względów estetycznych.

Brodawki to łagodne zmiany wywołane przez różne wirusy. Umiejscawiają się na twarzy i ciele, ale najczęściej na dłoniach i podeszwach stóp. Czasami można je znaleźć na błonie śluzowej i w krtani. Wyglądają jak gęste półkuliste twory o średnicy 0,2-0,5 cm, barwy szarożółtej i szaroróżowej. Największy z nich uznawany jest za macierzysty.

Atheroma to twory przypominające guzy. Pojawiają się z aparatu łojowo-włosowego. Powstają po urazach, gdy przewód gruczołowy zostaje uszkodzony, a następnie zarośnięty. Wygląda jak okrągły lub wydłużony guzek o średnicy 0,5-5 cm. Ma żółtawy lub cielisty kolor.

Przeciwwskazania do stosowania elektrokoagulacji:


Wskazówki po zabiegu

Nie zaleca się wizyt w saunach, łaźniach parowych i basenach po zabiegu. Ekspozycja na wodę lub parę wodną może zmiękczyć skorupę ochronną, co ułatwia przenikanie drobnoustrojów do rany pooperacyjnej i wydłuża okres gojenia.

Podczas wizyty nasz dermatolog szczegółowo doradzi Państwu, jak pielęgnować daną okolicę, aby nie doszło do powstania blizny lub bliznowca.

Zdecydowaną zaletą elektrokoagulacji jest to, że podczas zabiegu krew zostaje zakrzepnięta, co wyklucza możliwość krwawienia i zakażenia tkanki. Mniejsze zmiany można usunąć bezboleśnie. Do leczenia większych obszarów skóry konieczne jest znieczulenie miejscowe. Dlatego metoda ta cieszy się dziś niesłabnącym zainteresowaniem we współczesnej medycynie i kosmetologii i jest dostępna w Klinice Cracovia.


powrót do listy
Lista usług i cennik
Cracovia Clinick
Krakow, Sandomierska 3/3 00-791 Poland
+48739030530 info@cracoviaclinic.com