ul. Sandomierska 3/3, 30-301 Kraków
(lokal usługowy)


Usługi



Morfologia krwi pełna

img

Morfologia krwi pełna

Ogólne badanie krwi jest jedną z głównych metod oceny stanu zdrowia człowieka i stanowi podwaliny procesu diagnostycznego wielu chorób. Krew reaguje na patologiczne zmiany w organizmie, dlatego lekarz najpierw zleca ogólne badanie krwi, aby zawęzić pole podejrzeń i zlecić dalsze badania należy lub zdecydować o leczeniu.

 To samo badanie przepisywane jest w celach profilaktycznych, nawet przy braku jakichkolwiek objawów, jak również pod koniec leczenia w celu oceny ogólnego zdrowia pacjenta.


Przyjrzyjmy się bliżej, czym jest krew.

Krew jest tkanką łączną organizmu; jest płynna i ruchliwa, składa się z osocza, komórek i pochodnych komórek (krwinek czerwonych, płytek krwi i krwinek białych). Krew spełnia wiele funkcji, np. transportuje dwutlenek węgla i tlen, chroni organizm przed czynnikami obcymi, utrzymuje i reguluje temperaturę ciała itp. 

U zdrowego człowieka wartości krwi są względnie stałe. Niewielkie wahania mogą wystąpić zawsze pod wpływem takich czynników, jak ćwiczenia, niektóre produkty spożywcze, ciąża, stres itp.  

 Jeśli w organizmie występuje infekcja, morfologia krwi pokaże jej charakter (wirus lub bakterie). Przy infekcji bakteryjnej krew ma wyższą liczbę neutrofili, przy wirusowej - limfocytów.

O nasileniu niedokrwistości i jej przyczynie można dowiedzieć się z oznaczeń hemoglobiny, hematokrytu i liczby erytrocytów.

Płytki krwi są bardzo ważnym wskaźnikiem, ponieważ biorą udział w procesie krzepnięcia krwi. Jeśli liczba płytek krwi jest niska, wzrasta ryzyko krwiaków i krwawienia, a jeśli jest odwrotnie, wzrasta ryzyko wystąpienia zakrzepów i zatorów krwi. 

Szybkość sedymentacji czerwonych krwinek (erytrocytów) informuje nas, jak szybko krew dzieli się na komórki i osocze.  Wyniki tego badania powinny być interpretowane razem z całym obrazem klinicznym – innymi badaniami oraz całą historią choroby. 


 Istnieje kilka czynników wpływających na morfologię krwi. Dzielimy je na czynniki fizyczne i patologiczne.  

Czynniki fizyczne  to na przykład ciąża czy menstruacja (wówczas obserwujemy zwiększony wskaźnik sedymentacji). Doustne środki antykoncepcyjne też mogą zwiększyć wskaźnik sedymentacji, podobnie jak przyjmowanie witaminy A i teofiliny. 

Czynniki patologiczne - procesy zapalne i zakaźne.  Zwiększony poziom złych białek, które znajdują się w płynnej części krwi, przyczynia się do sklejania erytrocytów. Powoduje to ich szybsze osiadanie i wzrost wskaźnika sedymentacji. Wniosek jest taki, że każdy przewlekły lub ostry stan zapalny, niedobór witaminy B9, B12 prowadzi do wzrostu wskaźnika sedymentacji krwi. 

Im mniej erytrocytów we krwi, tym szybciej się osadzają. Dlatego kobiety mają wyższy wskaźnik sedymentacji niż mężczyźni. Szybkość osadzania się osadu zależy od płci i wieku osoby. 

Poziom eozynofili wzrasta przy chorobach pasożytniczych, niedoczynności tarczycy, reumatyzmie, alergiach i chorobach autoimmunologicznych.


Jak przygotować się do ogólnego badania krwi?

- Powinniśmy być na czczo – co najmniej 3 godziny wcześniej należy przestać przyjmować pokarmy.

- Wskazana jest abstynencja na 1-2 dni przed badaniem.

- Na godzinę przed badaniem krwi nie należy palić.

- Woda nie ma wpływu na morfologię krwi, więc można ją pić.


Gdzie można wykonać pełną morfologię krwi?

W Przychodni Cracovia Clinic, ul. Sandomierska 3, znajduje się punkt pobrań. Można zadzwonić pod numer +48 739 030 530 i wybrać dowolny, dogodny termin. Po badaniu zostaniesz poczęstowany pyszną herbatą lub kawą i tabliczką czekolady. 

 Ogólne badania krwi wykonuje się z krwi żylnej, gdyż jest to złoty standard materiału biologicznego do analizy.




powrót do listy
Lista usług i cennik
Cracovia Clinick
Krakow, Sandomierska 3/3 00-791 Poland
+48739030530 info@cracoviaclinic.com