Kraków, Sandomierska 3/3
(lokal usługowy)


UsługiMorfologia krwi pełna

img

Morfologia krwi pełna

Ogólne badanie krwi jest jedną z głównych metod oceny stanu zdrowia człowieka i stanowi część procesu diagnostycznego wielu chorób. Krew reaguje na patologiczne zmiany w organizmie, dlatego lekarz najpierw zleca ogólne badanie krwi, aby zrozumieć, co dolega danej osobie i jakie dalsze badania należy zlecić lub zdecydować o leczeniu.

 To samo badanie przepisywane jest w celach profilaktycznych, nawet przy braku jakichkolwiek objawów, jak również pod koniec leczenia w celu oceny jego powodzenia.


Przyjrzyjmy się bliżej, czym jest krew.

Krew jest tkanką łączną organizmu; jest płynna i ruchliwa, składa się z osocza, komórek i pochodnych komórek (krwinek czerwonych, płytek krwi i krwinek białych). Krew spełnia wiele funkcji, np. transportuje dwutlenek węgla i tlen, chroni organizm przed czynnikami obcymi, utrzymuje i reguluje temperaturę ciała itp. 

U zdrowego człowieka wartości krwi są względnie stałe. Jednak niewielkie wahania mogą wystąpić również u zdrowego człowieka z powodu pewnych czynników, takich jak: ćwiczenia, spożywanie pokarmów, ciąża, stres itp.  

 Jeśli w organizmie występuje infekcja, morfologia krwi pokaże jej charakter (wirus lub bakterie). Infekcja bakteryjna ma wyższą liczbę neutrofili, a wirusowa - limfocytów.

Natomiast o nasileniu niedokrwistości i jej przyczynie można dowiedzieć się z oznaczeń hemoglobiny, hematokrytu i liczby erytrocytów.

Płytki krwi są bardzo ważnym wskaźnikiem, ponieważ komórki te biorą udział w procesie krzepnięcia krwi. Jeśli liczba płytek krwi jest niska, wzrasta ryzyko krwiaków i krwawienia, a jeśli jest odwrotnie, wzrasta szansa na zakrzepy i zatory krwi. 

Szybkość sedymentacji czerwonych krwinek (erytrocytów) wskazuje, jak szybko krew dzieli się na komórki i osocze.  Wyniki tego badania muszą być interpretowane w świetle wyników klinicznych, innych badań oraz całej historii choroby.

Istnieje kilka czynników wpływających na morfologię krwi, a mianowicie czynniki fizyczne i patologiczne.  

 Czynniki fizyczne - ciąża, menstruacja (zwiększony wskaźnik sedymentacji). Doustne środki antykoncepcyjne mogące zwiększyć wskaźnik sedymentacji, podobnie jak przyjmowanie witaminy A i teofiliny. 

Czynniki patologiczne - procesy zapalne i zakaźne.  Zwiększony poziom nieprawidłowych białek, które znajdują się w płynnej części krwi, przyczynia się do sklejania erytrocytów. Powoduje to ich szybsze osiadanie i wzrost wskaźnika sedymentacji. Wniosek jest taki, że każdy przewlekły lub ostry stan zapalny, niedobór witaminy B9, B12 prowadzi do wzrostu wskaźnika sedymentacji krwi. 

Im mniej erytrocytów we krwi, tym szybciej się osadzają. Dlatego kobiety mają wyższy wskaźnik sedymentacji niż mężczyźni. Szybkość osadzania się osadu zależy od płci i wieku osoby. 

Eozynofile są podwyższone w chorobach pasożytniczych, niedoczynności tarczycy, reumatyzmie, alergiach i chorobach autoimmunologicznych.


Jak przygotować się do ogólnego badania krwi?

- Ostatni posiłek powinien być co najmniej trzy godziny przed badaniem. Śniadanie może składać się z niesłodzonej herbaty, niesłodzonej kaszki z wodą.

- Wskazane jest wykluczenie alkoholu z diety na 1-2 dni przed badaniem.

- Na godzinę przed badaniem krwi nie należy palić.

- Woda nie ma wpływu na morfologię krwi, więc można ją pić.


Gdzie można wykonać pełną morfologię krwi?

W Przychodni Cracovia, ul. Sandomierska 3, znajduje się punkt wykonywania badań krwi. Można zadzwonić pod numer +48 739 030 530 i wybrać dowolny, dogodny termin. Po badaniu zostaniesz poczęstowany pyszną herbatą lub kawą z tabliczką czekolady. 

 Ogólne badania krwi wykonuje się z krwi żylnej, gdyż jest to złoty standard materiału biologicznego do analizy.


Back to the list
Lista usług i cennik
Cracovia Clinick
Krakow, Sandomierska 3/3 00-791 Poland
+48739030530 info@cracoviaclinic.com