Kraków, Sandomierska 3/3
(lokal usługowy)



WITAMINA D

img

Analiza poziomu witaminy D w organizmie.

 Co to jest witamina D?

To nie jest zwykła witamina - to prohormon. Jednym z głównych celów witaminy D u ludzi jest zapewnienie wchłaniania wapnia i fosforu z pożywienia przez ściany jelita cienkiego.


Kilka ciekawych czynników dotyczących tej witaminy:

1.Witamina D jest prekursorem hormonów steroidowych, bierze udział w ponad 300 reakcjach enzymatycznych.

2. Jest produkowany przez skórę. Co ciekawe, przyjmowanie witaminy D nie oznacza, że jest ona aktywowana w organizmie. Dlaczego? Ponieważ do jego aktywacji potrzebne jest słońce, czyli człowiek musi być wystawiony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. 

3.W organizmie występują zaburzenia, które uniemożliwiają wchłanianie witaminy D:

- Upośledzony przepływ żółci.

- Brak enzymów.

- Obecność zakażeń w jelicie.

- Osoby cierpiące na niedoczynność tarczycy.

4.Niskiemu poziomowi witaminy D często towarzyszy wysoki poziom wapnia - może to świadczyć o wtórnej nadczynności tarczycy.

5.U osób z autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy częściej występuje niedobór witaminy D, w tym przypadku dużą rolę odgrywa defekt genu VDR (a konkretnie patogeny hamujące VDR - Pseudomonas aeruginosa, gruźlica, Borrelioza , Helicobacter pylori), który koduje aktywację witaminy. Ten fakt zawsze można zauważyć w wynikach badań, a szczególnie wtedy, gdy pacjent przyjmuje duże ilości jednostek witaminy D, pracuje nad jej czynnikami aktywującymi, a wyniki badań wykazują tylko niewielki wzrost wartości.

Jakie są pierwsze objawy wskazujące na niedobór witaminy D?


Do ryzyka rozwoju jakich chorób prowadzi przewlekły niedobór witaminy D?


 Dlaczego wiele osób ma niedobór witaminy D:


Jak przygotować się do badania?

Próbki krwi należy pobrać rano na czczo, a ostatni posiłek powinien być na 8-12 godzin przed badaniem. Wskazane jest powstrzymanie się od alkoholu, tłustych potraw, napojów energetycznych, a na godzinę przed badaniem od palenia papierosów. Możesz pić wodę w nieograniczonych ilościach..


Interpretacja wyników i norm witaminy D

Dla osób poniżej 18 roku życia:


Dla osób powyżej 18 roku życia:


Gdzie mogę się zbadać?

Przychodnia Cracovia przy ulicy Sandomierskiej 3 zaprasza do wykonania testu. Zadzwoń pod numer +48 739 030 530, aby umówić się na spotkanie. Po badaniu można napić się kawy lub herbaty wraz z  tabliczką czekolady.


Back to the list
Lista usług i cennik
Cracovia Clinick
Krakow, Sandomierska 3/3 00-791 Poland
+48739030530 info@cracoviaclinic.com